Sorun sistemde değil 

Henüz 100 yılını görmemiş cumhuriyetimiz bir türlü sistem sorununu çözemiyor, sürekli belli aralıklarla başkanlık sistemi tartışılmaya açılıyor. 

Peki neden dönüp dolaşıp aynı yere geliyoruz? Neden bu gereksiz tartışmalarla zaman kaybediyor kaynak tüketiyoruz. 

Aslında hepimiz sorunun cevabını biliyoruz , sıkıntının nedenini çok iyi bildigimiz halde kendimize itiraf edemiyoruz. Üzgünüm. 

Bu konu böyle ötelenerek, miş gibi yaparak davranarak çözülemez. Ayni zamanda faturayı sürekli  Cumhurbaşkanlarına kesmek suretiylende çözülemez. Sayın Turgut Özal’dan bu yana , Sayın Süleyman Demirel ve nihayetinde şu an görevde olan cumhurbaşkanımız da aynı şeyi istiyor “başkanlık”. 

Sürekli şikayet ettiğimiz sistemi maalesrf değiştirmeye çalışıyoruz fakat olmuyor.

Bugün incelendiğinde görülecektir ki, bir çok gelişmiş ve bizden çok ileri olan ülkelerde, bizdeki yönetim biçiminden daha demode ve eksiği fazla olan yonetim sistemleri kullanilmaktadir, fakat nedense bizdeki tartışmalari sorunları o ülkeler yaşamiyor.. Neden öyle biliyormusunuz ?Sistemleri suclama huyumuzdan vazgeçmeliyiz. Adeta öküz altında buzağı arıyoruz. Sürekli aynı yöntemle başarılı olmaya çalışıyoruz ama olmuyor. Neden ?

Sorunun yaniti cok basit.Sistem ve ya sistemleri suçlamayı bırakmalıyız. Devlet hata yapmaz istesede yapamaz. Sorun devlet adına yetki kullanan secilmiş ve atanmış olan yöneticilerde. Mesela devlet adam öldürdü deniyor, tüzel kişilerin adam öldürdüğü nerde görüldü duyuldu.Yok böyle bir şey. Adamı öldurerek suç isleyen liyakatsiz ahlaksız sorumsuz yönetici yada yöneticilerden başkası değil.

 İlk olarak cözüm adına  atılması gereken adım,  toplumun ahlak kalitesi ve seviyesinı yükseltmek olmalıdır. İkinci sırada bence sorumluluk bilinci gelir, sorumluluk sahibi olmayan insan sorumlu davranamaz Neden liyakat üçüncü sırada çünkü ilk ikisi yoksa liyakatten siz edilemez. 

Toplum olarak sürekli erozyona ugradigimizdan olsa gerek insan ve toplum olarak kalite seviyemiz sürekli düşüyor ve bu yüzdendır ki top sürekli taca auta oraya buraya  atılıyor. Devlet kademelerine seçilenler Isvicre , Kanada vb. ülkelerden seçiliyor olsaydı emin olun tartıştığımız konular bugün çok farklı olurdu.Fakat seçen tarafta biziz secilmisler bizlerden birileri. Dolayisuyla ne ekersek onu biçiyoruz, biz kültürünü dışliyor yerine ben kulturunu tercih ediyoruz. Günü kurtarmaya çalışırken geleceğimizi, çocuklarımızı kaynaklarımızı israf ediyoruz.

Çok uzatmadan bitireyim, hangi sistem tercih edilirse edilsin hersey kaliteli insanla ve kaliteli iyi yetişmiş toplumlar ve milletler ile mümkün olacaktır.  

Bir kez daha tekrar edelim bizi ancak ve ancak üç şey kurtarabilir: 1. Ahlak  2.Sorumluluk 3. liyakat. 

Kısaca kaliteden  ödun vermeden eğitim egitim eğitim diyorum.

Ceco.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.