Atatürkü Anlamak

Her sene 10 Kasım günü saat 09.05 de  tüm yurt genelinde saygı duruşu nedeniyle sirenler çalar adeta zaman durur. Ben her yıl aynı gün ve aynı saatte çalan ve  bizi adeta uyaran bu zilin sesini duyduğumuzu maalesef düşünmüyorum. Gerçekten uyarıyi duyuyor ve anlıyor olsaydık ülkemiz her geçen saniye  erozyona uğrayan toprak gibi milim milim elimizden kaçmaz bilahare çok daha sağlam bir şekilde gerçek zemininde yani,  elimizde olurdu. Hizla aksiyon almaliyiz dite dusunuyorum, bilmiyorum bana katilirmisiniz.Biz millet olarak nerde hataya düşüyoruz diye irdelendigimde ortaya çıkan en önemli somut gerçek eğitim ve öğretim performansınızın Cumhuriyetimizin kuruldugü yılların çok gerişinde olduğunu gösteren aşağıda verecegim rakkamlardan anlaşılacaktır. Dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri ile ulkemizi kıyasladigimizda Atatürk ve silah arkadaşlarını hiç anlamadığımız kabak gibi ortadadır. Türkiye’de  okuma  ve izleme oranlarını ele alalım mesela.

Türkiye’de Okuma ve İzleme Oranları
Dergi okuma oranı % 4
Kitap okuma oranı % 4,5
Gazete okuma oranı % 22
Radyo dinleme oranı %25
Televizyon izleme oranı %94

Yukarıdaki tabloyu icine sindiren varmı merak ediyorum.Televizyona bakmaktan işimize gücümüze bakamaz olmuşuz. Neden ülkede üretemedigimizin en önemli kanıtı dersem yalan eksik söylemiş olmam herhalde.

İsterseniz birde dünyadaki durum nedir bakalım, kendimiz adina olmasa bile gelecek nesillerimize ÇOCUKLARIMIZA  dersler cikartalim ölçelim biçelim, çünkü  ölçulemeyen şey  gelişmez

Okumak, çocukların kültürel gelişimlerini tamamlamaları ve bilgi çağını yakalamaları için hava gibi, su gibi, yemek gibi günlük hayatlarının bir parçası olmalıdır.

Maalesef Türkiye’de ihtiyaç malzemeleri sıralamasında kitaplar 235. Sırada yer almaktadır.

Türk çocukları kitap okuma konusunda çoğu Afrika Ülkelerinin gerisinde kalmış durumdadır. Japonya’da toplumun % 14 ü, Amerika’da % 12 si, İngiltere’de ve Fransa’da %21i düzenli kitap okurken Türkiye ‘de yalnız 10.000 kişide 1 kişi düzenli kitap okuyor.

Nüfusu 7 milyon olan Azerbaycan’da kitaplar ortalama 100 bin tirajla basılırken,73 milyon nüfuslu Türkiye’de bu rakam 2-3 bin civarında kalıyor.

Türkiye’de 1 kişinin kitap okumaya ayırdığı zamanın; bir Norveçli 300, Amerikalı 210, İngiliz ve Japon 87 katını ayırıyor dünya. Ortalaması da Türklerin ayırdığı zamandan 3 kat fazla.

Dünya’da ki en iyi 500 üniversite sıralamasında Türkiye ‘de ki üniversiteler yine en son sıralarda yer almaktadır.

Kitap için Norveçli 137, Alman 122, Belçika ve Avusturyalı 100 dolar, Güney Koreli 39 dolar ayırıyor. Dünya ortalaması 1,3 dolar iken, Türkiye’de bir kişi kitabı yılda ancak 0,45 dolar harcıyor.

ABD ‘ de yılda 72 bin adet konusu farklı kitap basılırken (72 bin farklı model gibi), Rusya’da 58 bin . Japonya’da 27 bin, Türkiye’de ise 7 bin kitap basılıyor.

İngiltere’de ortalama bir gazete olan günlük The Sun gazetesi Türkiye’deki gazetelerin toplam tirajı kadar satıyor.

Dünyada çocuklara özel günlerde kitap hediye edilmesi sıralamasında Türkiye 180 ülke içerisinde 140. Sırada yer almaktadır.

Türkiye’deki kahvehane ve kütüphane sayılarının kıyaslaması şöyledir; Kütüphane sayısı: 1.412-Kahvehane sayısı: 570.000-Buna göre 49.000 kişiye bir kütüphane düşerken, 122 kişiye bir kahvehane düşmektedir.

Japonya’nın %14 ü sürekli kitap okumaktadır. Abd nin %12 si , Almanya’nın %11 i, İngiltere’nin %11 i , Türkiye’nin %0.01 i kitap okumaktadır.

Türk halkı kitap okumaya yılda yalnızca 6 saat ayırıyor. Türkiye kitap okuma konusunda çoğu Afrika ülkesinin gerisinde kalmış durumda.

Dünya kitap okuma ortalaması Türkiye nin kitap okuma ortalamasından 3 kat fazla

Türkiye’de 100 kişiden sadece 4 kişi kitap okuyor.

Japonya’da yılda 4 milyar 200 milyon kitap basılıyor. Türkiye’de sadece 23 milyon kitap basılıyor.

Türkiye, Birleşmiş milletler insani gelişim raporunda Malezya, Libya ve Nijerya gibi ülkelerin bulunduğu 173 ülke arasında 86. Sıradadır.

Japonya’da kişi başına düşen kitap sayısı yılda 25, Fransa’da 7, Türkiye’de ise yılda 12 bin 89 kişiye bir kitap düşüyor.

Dünyada yetişkinlerin okuma oranının araştırılması yeni bir bilim dalı olarak kabul edilmesi kararlaştırıldı.

Dünyada çocukların okuma oranının araştırılması yeni bir bilim dalı olarak kabul edilmesi kararlaştırıldı.

Çocuklara kitap hediye edildiği zaman çocukların okuma becerisi gelişir, okumak alışkanlığa dönüşür ve beraberinde alışkanlık sorumluluğu geliştirir bilinç büyümesi başlar. Kapasite gelişimi fiziksel gelişim gibidir. Kapasite farkındalığı yaratır sonra düşünce üretimi başlar. Üretilen her yararlı düşünce topluma doktor, öğretmen, bilim insanı vs.. olarak geri döner.

Bilmiyorum başka söze gerek varmı! Bence yok.

Lütfen bu yıl 10 Kasım günü saat dokuzu beş gece çalacak sirenin uyarısını görev ve sorumluluklarına  geç kalmış yetişkinler olarak anlamaya çalışalım. o siren sesinde bize bir mesaj olduğunu idrak edelim ve harakete geçelim. 

Yüce Atatürk, değerli baş ögretmen ruhun şad olsun. Saygılarımla. 

Reklamlar

Atatürkü Anlamak” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.