Özel Günler Bana Göre Değil.

Sabahtan bu yan düşünüyorum, lakin bir türlü gönlümün vicdanımın kabul etmediği bu özel günler konusunu kabul edemiyorum, bu yüzden yazmaya karar verdim.

Evet dostlar bugün anneler günü, kim ne zaman bu güne karar vermiş, nasıl olgunlaşmış bu fikir nasıl bir gündür ki, herkesi bir telaşa ve sıkıntıya sokabiliyor.

Öncelikle tarihçesine bir bakalım isterseniz.

Yaklaşık 100 yıla yakın bir süredir kutlanan Anneler Günü hayatımızın en önemli bir parçası olan annelerimiz için oldukça güzeli, anlamlı ve özel günlerden bir tanesidir. Öyle ki bu özel gün her kesimden insan tarafından her yıl düzenli olarak kutlanmaktadır.

Mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü’dür. Anneler Günü evrensel bir gündür. Dünyada milyonlarca ana bugün çocukları tarafından sevgi ve saygı ile anılır.

Anneler Günü ülkemizde 1955 yılından bu yana kutlanıyor. Türk Kadınlar Birliği ülkemizde her yıl çocukları için büyük fedakarlığa katla­nan annelerden birini yılın annesi seçer. Yılın annesinin kişiliğinde tüm annelere iyi dilekler sunulur. Anneler günü, anneleri onurlandıran özel bir gündür. Değişik günlerde ve değişik ülkelerde kutlanır. Bu günde anneler çeşitli hediyeler alır. Bu günü farklı ülkelerdeki insanlar yılın farklı günlerinde kutlarlar.

Anneler günü geleneği, antik Yunanlıların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa’nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı. ABD’de Anna Jarvis’in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongrenin onayıyla Amerika çapında genişledi.

Anneler günü ilk kez 1908 yılında kutlandı. Daha sonra bütün uygar ülkelerde kutlanmaya başlandı. Her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü gazetelerde annelerle ilgili yazılar, anılar, şiirler yayınlanır. Radyo ve televizyonda ana sevgisini konu eden konuşmalar yapılır. Türk Kadınlar Birliği’nin şubesi olan illerde yılın anneleri seçilir. Okullarımızda ayrıca Anneler Günü nedeniyle toplantılar düzenlenir. Bu toplantılarda okunan şiirler, söylenen türküler, şarkılar, annelere armağan edilir. Filmler gösterilir. Sergiler düzenlenir. Anneler Gününde annemize bir demet kır çiçeği armağan ederek, bir güzel sözcükle yanağından öperek onu çok mutlu ederiz. (Kaynak: Vehayat.com)

Evet görüldüğü üzere en az 100 yıllık bir gelenek aslında. Baharın gelişinin  kutlandığı, çeşitli eğlence ve etkinlerin yapıldığı, 250 yıl önce ana tanrıça Kibele adına düzenlenen dini bir törenden  ticari bir  fırsatçılığa dönüşen bir süreç olarak günümüze kadar gelmiştir.

1900 yılların başına kapitalizmin cirit attığı bir dönemde ABD ‘de kongre kararıyla yasallaşması ile durum masumiyetini ve güzelliğini kaybetmiş ve amacının dışına çekilerek bir pazarlama ve tüketim aracı haline getirilmiştir.

Ülkemize geliş tarihi de bana göre çok manidar gelmektedir. 1955 yılında ilk kez kutlanmış, hatırlarsanız bu yıllar NATO’ya girdiğimiz tarihler, Hiç bizimle alakası yok iken Koreye Asker gönderdiğimiz tarihler, sözde Marshall yardımının Türkiye gönderildiği tarihler, bizim açımızdan belki en önemli detay sözde Demokrasiye geçtiğimiz Demokrat parti dönemleri . Ben bir işin içerisinde ABD  varsa hep korkmuş çekinmişimdir, demokrasi geliyor derler elinizde ne var ne yok alıp götürürler, ne gelenekleriniz ayakta kalır nede  kültürünüz. Göbekli tepe kazılarından sonra anladık ki Anadolu topraklarında insanlık 5-6 bin yıllık değil en az 10-12 bin yıllık bir geçmişe sahip, Ne demek istiyorum, diyorum ki bu insanlık 12 bin  yıl boyunca bu masum  geleneklerini, tanrıları mutlu etmek olsun, baharı karşılamak olsun hiç bir zaman ticari bir fırsat olarak görmemiş tam tersinine her zaman masumiyetine sahip çıkarak çok değerli ve aynı zamanda eğlenceli bir gelen olarak devam ettirmişlerdir. Bugünlü gibi tüketimi körüklemek için bir maşaya dönüştürülmemiştir. Eski dönemlerde günlerce kutlanırken günümüzde bir güne sıkıştırılmış ve içinden çıkılmaz bir israf kültürüne dönüştürülmüş olması düşündürücüdür. Bu durum sadece anneler gününe özel bir durum değildir, babalar sevgililer ve diğer tüm günlere bakın, altında hep kapitalist acımasız tüketim politikaları çıkacaktır.

Beni doğuran anam, doğumdan önce aylarca kahrımı çekmiş, doğumdan sonra ise en az 20 yıl daha yetişkin bir yaşa kadar kahrımı çekmeye devam etmiş, yeterli olmamış ömrünün son  saniyesine kadar kadar  üzerinden ilgili ve alakayı hiç bir gün eksik etmemiş. Soruyorum size senelerce, fedakarca yemeden içmeden gözüne uyku koymadan sizi bu günlere getiren annelerimize sadece bir gün ile sınırlı kalarak teşekkür edebilir miyiz ? Elbette bu mümkün değildir.   Dolaysı ile toplumca yakalandığımız bu hastalıktan kurtularak, anne sevgisini bir güne değil her güne yayarak göstermeli ve yaşatmalıyız.  Çok kolay  olduğunu söylemiyorum,  biliyorum, toplum baskısı hepimizi etkiliyor. Bizi  sürüden ayrı kalmamaya itiyor, zorluyor. Ayrıca bizi vicdanlarımız huzurunda yalandan da olsa rahatlatıyor gibi görünüyor lakin hiç de öyle olmadığını hepimiz biliyoruz aslında.

Ben annemi sağlığında iken her aklıma düştüğünde arayabilmeliyim, içimden geldiği zamanlarda  hediyeler alabilmeliyim, zaman yaratıp ziyaretine gidebilmeliyim. İşte o zaman ben annenim mutlu olması  ve huzur bulması için hayrılı bir evlat olabilirim.  Bize bir gün değil her gün sevmek, saymak, hatırlamak yakışır, gerisi teferruattır, aksi israftır, zaman kaybıdır.

Analarımız her günümüzde var olsun , bir güne sığmaz olsun.
 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.